Biri kısa biri uzun dönem iki geçimsiz askerin esas düşmana karşı tek yürek olmalarının öyküsü 16 Kasım’da sinemalarda.

SİNOPSİS

Bir askeri birlikten gönderilen dört kişilik ekip sıradan bir iletişim anteninin tamir görevi sırasında hiç beklenmedik bir şekilde terörist pususuna düşer. Hayatta kalan uzun dönem er ve kısa dönem çavuş iki genç asker ilk kez aralarındaki didişmeyi bir kenara bırakıp esas düşmana karşı beraber mücadele edeceklerdir. İki tüfek, dört şarjör ve arızalı bir telsiz dışında sahip oldukları tek şey hayatta kalma içgüdüleri ve güçlü iradeleridir. Dağ, iki genç askerin kardeşlik ve cesaret kavramlarını keşfettiği bir kahramanlık öyküsüdür.

“Bir ölür, bin dirilir”

İstanbul’lu Oğuz (Çağlar Ertuğrul), bedelli askerliğe hakkı ve parası olmasına ve çevresindekilere rağmen prensiplerinden ötürü askere gitmeyi seçer ve brövesinin takılmasına 1 hafta kala kendini cesaretinin sınanacağı bir tehlikenin içinde bulur.

Oğuz’un sürekli dalaştığı, Keçiören kabadayısı, Bekir (Ufuk Bayraktar) ise uzun dönem er olarak askerlik yapmaktadır. Ne komutanlarla ne de erlerle arası iyi olan “arıza” lakaplı Bekir’in askerliği, asi tavırları yüzünden iki sene uzamıştır. Oğuz’la yanyana ve omuz omuza girmek zorunda kalacağı mücadele saf ve fütursuz cesaretine rağmen Bekir için bile adeta bir sınav olacaktır.

Cesaret sınırlarını olabilecek en zor şartlarda test edecek olan bu iki genç asker, baskından önce karargahtaki husumetlerini bir kenara bırakıp, kimsenin onlara yardım edemeyeceği bu dondurucu ve vahşi ortamda teröre karşı birlikte mücadele edecek ve büyük kahramanlıklar sergileyeceklerdir.

KÜNYE

Tür: Macera / Dram
Süre: 90 Dakika
Dil: Türkçe
Yönetmen & Senaryo: Alper Çağlar
Görüntü Yönetmeni: Mehmet Başaran
Alper Çağlar
Kurgu: Alper Çağlar
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu, Mesut Akusta, Cengiz Coşkun, Gözde Mutluer, İpek Bağrıaçık.

EKİP

Filmin genç yönetmeni ve senaristi Alper Çağlar, 2004 yılından beri çok sayıda tanıtım filmi ve ödüller alan kısa filmlere imza atmıştır. Çağlar aynı zamanda 30 yaşın altında Türkiye’de uzun metraj film çeken yönetmenlerden olup bugüne kadar tüm kurmaca projelerini yine kendisi kurgulamıştır.

Dağ filminde bıçkın serseri askeri Bekir’i oynayan Ufuk Bayraktar , Zeki Demirkubuz’un keşfettiği yeni nesil Türk sinemasının en yetenekli oyuncularından biri olarak biliniyor. Filmin diğer oyuncuları arasında Çağlar Ertuğrul, Fırat Doğruloğlu, Cengiz Coşkun, Mesut Akusta, Gözde Mutluer ve İpek Bağrıaçık yer almaktadır.

YÖNETMENDEN

“Çok ufak fakat etkin bir ekip, – 15 derecede, Türkiye’nin en yüksek zirvelerinden birinde Erzurum Palandöken ve Konaklı’da, 3-4 metreye varan kara ve tipiye gömülerek bu filmi çekmiştir. Tüm bu macera Martta başladı. Mütevazı emellerle başladığımız filmin kökleri, tamamen hevesle işe girişmiş bir avuç insandan ibaretti. Ekibi minimal ve sadık, çalışkan, zorluklara dayanabilecek dostlardan kurdum. En büyük etken tüm oyuncuların, tüm fiziksel koşullara rağmen, büyük bir fedakârlıkla projeye gönülden bağlanmalarıydı.

Zamanın akışı, acımasız hava koşulları ve kendi hırsımız hep bizi sınadı. Ama bu tarz bir filme layık olan azim de ancak böyle olmalıydı. Her hafta, her gün, hayatlarının en büyük mücadelesini veren fedakar askerlere bir mesaj bu, unutmadık sizi, aramızda olsanız da, olmasanız da, birçok meseleyi önemsiz kılan fedakarlıklarınız bize ilham verdi.

Fakat filmimizin bir iddiası da iddiasızlığıdır. Amacımız hep olayları masallaştırmadan, cesaretin mecburiyet ve dostluktan geçtiğini belirten bir film yapmaktı. Başardığımıza da inanıyorum.”